Pokročilé vyhledávání

Filmy

 • Vroucí láska

  Osvěžující film z ranku ukrajinské animace. Snímek Mykyty Lyskova, absolventa Kyjevské národní divadelní, filmové a televizní univerzity, je plný absurdních výjevů, jimiž autor interpretuje ukrajinskou současnost. Lyskov diváky nešetří a sází jeden černohumorný výjev za druhým, to vše dokresleno svébytným výtvarným viděním.

 • Nejhorší možný scénář

  Další estonský snímek, který se hlásí k typickému estonskému absurdnímu humoru. V něčem připomíná filmy Priita Pärna či Üllo Pikkova. Pomalým tempem a podivnými způsoby se zde dva manažeři Adolf a Rudolf snaží řešit problémy, které ohrožují jejich společnost. Příběh tvoří řada groteskních výjevů, které do sebe postupně zapadají.

 • Gabriella: פעם היה שם מלון

  Nostalgický videoklip sleduje postarší pár nořící se do moře vzpomínek. Ty jsou, podobně jako vše v tomto videu, vytvořené z papíru. Za snímkem přitom, stejně jako za letošním vizuálem Anifilmu, stojí česko-izraelská dvojice, pro niž je typická animace plastelíny.

 • Cargo Cult

  Podobně jako ve svém úspěšném snímku Madagaskar – cestovní deník (2010) se režisér Bastien Dubois vydává do exotické přírody za domorodci nedotčenými moderní civilizací. Žijí v izolaci od světového dění a probíhající válka k nim doléhá jen prostřednictvím bojových letadel, jimiž jsou zprvu okouzleni. I v tomto filmu vsadil režisér na podmanivé výtvarno.

 • Přehlídka

  Hravá malovaná animace, hýřící barvami i metaforickými přeměnami, zachycuje atmosféru slavnostního vojenského průvodu. Z nenápadného začátku, kdy vidíme jen detaily vojenské uniformy, se záhy dostáváme do zvlněné krajiny a můžeme být rádi, když stihneme sledovat všechno, co se v obraze děje.

 • Oberka: King of Bhangra

  Slunce zapadá a poslední lidská noha opouští jedno malé indické tržiště. V noci pak tento prostor ožívá poněkud jiným životem. Tvůrčí duo Eliška & Lee Oz je známé svými perfektními plastelínovými animacemi. V tomto klipu navíc svůj tradiční styl zkombinovali s 2D počítačovou animací.

 • Venčení

  Na procházce se psem se žena setkává s mužem a dá se s ním do hovoru. Zabere se do něj natolik, že na svého psa na chvíli zapomene. Ten se vydává prozkoumat okolí. V překvapivě pojatém snímku vidíme pouze to, co se dotkne země. Film je založen na hře s barvami, výtvarné zkratce a poetice náznaků, z nichž se dobře vypointovaný příběh skládá.

 • Sobotni Rosół: Przejscia dla pieszych

  Svérázného polského autora Janka Kozu znají diváci Anifilmu už z dřívějších let. V roce 2020 například na festivalu soutěžil s klipem Hiob Dylan: Dziewczyna z filmu porno. Svého černobílého stylu a ručně kreslené, poněkud „dirty“ animace se drží i ve svém novém videoklipu k písni od hudebního uskupení Sobotni Rosół.

 • Eternia

  Film vytvořený u příležitosti 70. výročí založení Ateliéru animace UMPRUM je volně inspirován dílem třech jeho absolventů – Václava Mergla, Jana Součka a Vratislava Hlavatého. Motivy z jejich filmů, ilustrace a malby byly umístěny do nových kontextů a vzniklo tak nové autorské dílo.

 • Čtverec

  Film na pomezí experimentálního videoklipu vznikl v animačním studiu na UMPRUM při workshopu vedeném autory letošní festivalové znělky Dávidem Štumpfem a Michaelou Mihályiovou. Snímek vyniká paletou barev, kterou se tvůrčí tým rozhodl omezit takřka výhradně na červenou, modrou a bílou.