Pokročilé vyhledávání

Filmy

 • Svěcení jara

  Film je inspirovaný Nedokončeným románem Kostise Kolotase. Mladý hrdina je fascinovaný jak tradicemi pravoslavného křesťanství, tak tajemným světem kočovných divadelních společností, které církev považuje za hříšné. Film zkoumá skryté i přiznané spojitosti mezi křesťanskými tradicemi, pohanskými rituály a divadlem.

 • Gosheven: Until Exhaustion

  Růst se zprvu zdá nekonečný, ale nakonec dosáhne svého vrcholu. Odpadneme a znovu a znovu mizíme ve hře, kterou s námi život hraje. Za koloběhem se skrývá věčná nostalgie. Absolventka pražské UMPRUM, která našla zálibu ve vizuálních experimentech, vytvořila svůj nový klip v open-source programu Golly.

 • Luminaris

  Běžný úředník se zde vzepře systému a nečekaně podpořen kolegyní z práce změní chod svého rutinního života. Pixilovaná lovestory ze světa, kde je vše řízeno a časováno světlem, uspěla na více než 300 festivalech včetně Annecy (Cena diváků). Vedle toho film získal cenu Fipresci.

 • Řád

  Zelená, žlutá a modrá, výrazná grafická stylizace výtvarné složky a pět trpaslíků, to jsou základní stavební kameny tohoto hravého snímku. Linkami a geometrickými tvary podmíněný svět se v absurdních momentech proměňuje a rozpadá, dokud nepřijde někdo, kdo by mu vrátil ztracený řád.

 • Posvátná soukolí

  The experimental film Sacred Clockworks reflects religion through photographic animation of their impressive sacral architecture. Thereby the Domes of churches, mosques or synagogues are treated like clockworks – infinitely continuous, embodying thousands of years of history. The film examines the dome’s distinctive structure built from multiple layers of circular patterns. It pays homage to the beautiful art that emerged from religious institutions without overlooking the fact that these same institutions led to violence, suffering and death. The film reminds us of the commonalities of different religions by examining the similarities of their sacral architecture. A statement for more tolerance and against any fundamentalism.

 • Velmi osamělá slípka

  Krátká, ale nápady nabitá animovaná groteska Leonida Shmelkova, absolventa moskevského studia SHAR, je zřetězením absurdních situací, které zažívá slepice a její majitel. Jednoduchá výchozí situace se čím dál tím víc komplikuje a slepice, která nemá zrovna svůj nejlepší den, si řešením nastalých problémů jen přidělává další.

 • Kamil Jasmín: Na tu svatbu

  Poněkud zběsilý, ale o to zábavnější kolážovitý videoklip vytvořil Václav Blín. Na vesnickou veselku se sjíždějí hosté a vrhají se v taktu dechovky, s pivem v jedné ruce a s jelitem ve druhé, do víru divoké zábavy, která potrvá až do kuropění.

 • Ada+Otto

  Vrána Ada má zvláštní sen – chtěla by mít opravdovou svatbu jako lidé. Pečlivě a vynalézavě si obstarává všemožné informace a vybavení, aby mohla svůj plán uskutečnit. Především však musí sehnat ženicha… Film Ülo Pikkova, který pracuje se svéráznou kresbou, je nabitý absurdním humorem a nečekaně vypointovanými situacemi.

 • Schovka

  Když se malý chlapec při hře schová do hodin na zdi, smrskne se jeho život do jediné hry na schovávanou. Stává se z něj starý muž s množstvím vzpomínek na dětství, které se zhmotňují v surreálných hříčkách a vyprávějí o něčem, co se týká každého z nás. Absolventský film Báry Halířové z pražské FAMU.

 • Sokol František Pecháček

  Tento krátký osvětový film nás provází mládím Františka Pecháčka a zejména událostmi, jež formovaly jeho osobnost. Závěr nás pak vrací na Strahovský stadion v roce 1938, kde 30 000 sokolů cvičilo na Pecháčkovu skladbu Přísaha republice.