Pokročilé vyhledávání

Filmy

 • Můj domov

  Citlivý příběh o rodinných vztazích, viděný pohledem malého chlapce, natočila vietnamská filmařka usazená ve Francii. Matka, která žije se synem sama, si jednoho dne přivede domů nápadníka. Malý Hugo se s tím nedokáže vyrovnat, jeho dětská fantazie začne pracovat naplno a ve vetřelci vidí nebezpečné monstrum.

 • Ráno

  Neúnavný český experimentátor Vojtěch Domlátil, který se zaměřuje mimo jiné na přírodu a pohyb krajinou, natočil v roce 2019 černobílou (nebo spíš bíločernou) ranní impresi, kterou nazývá „dechová meditace ve formě totální lineární animace“. Na pozadí každodenních ranních zvuků sledujeme neurčité, minimalistické, a přesto povědomé výjevy.

 • Zatímco Darwin spí

  V tomto filmu se objevují víc než tři tisícovky exemplářů hmyzu. Jak se na jejich tělech objevují a mění barvy, zdá se, že genetický program milionů let se odehrává během několika minut. Sledujeme proces stvoření, který odporuje výkladům evolucionistů a fundamentalistů. Je jako meskalinová vize ze snu Charlese Darwina.

 • V důchodu

  Osamělý domek na vesnici. A v něm? Rodinný koktejl lásky, péče, společné historie, všemožných vylepšováků i restů. Nebo také prostor pro poklidné dožití. Jednoduchá dokumentárně pojatá stop-motion animace jako pocta autorovým rodičům a věcem, které zde zanechali. Režisér v nich nachází život a zvláštní krásu.

 • Kuchyňské pohádky

  Kuchyně jedné zapomnětlivé babičky ožívá, aniž by o tom ona měla ponětí. Slánka, Cukřenka a další pomocníci vyráží napravit, co babička nechtěně pokazila. Nezhatí jim ale plány obávaný rapper Tatarka, který nevrle čeká v lednici? Pilotní díl nikdy nerealizovaného seriálu.

 • Castillo a sumec

  Výtvarně výrazný černobílý film je příběhem neúspěšného rybáře na znečištěném brazilském pobřeží, které trpí úniky ropy. Rybář se jednou rozhodne udělat všechno pro to, aby domů přinesl k večeři rybu, ale otázkou je, jestli bude za své úsilí rodinou oceněn.

 • The Ribs: I’ll Be Your Toy

  „Spalující láska kohouta Billa a psa Floyda je jako každá jiná. To, že s tím banda trpaslíků v dodávce má problém, mě velice mrzí,“ uvedl ke svému neotřelému, westernově laděnému klipu (jenž je jakousi variací na film Easy Rider) režisér Jan Piskač, který je zároveň členem hudební skupiny The Ribs.

 • Dezinformace v online prostředí

  Falešné zprávy nejsou nic nového, veřejné mínění bylo manipulováno od nepaměti. S nástupem internetu získaly ale tyto manipulace nový rozměr. Vysvětli.cz se videem snaží dnešní příjemce přimět k větší obezřetnosti při práci s informacemi.

 • Chained

  Domov, rodina, pospolitost, pomoc, nezávislost, lidská bytost… To jsou jen některá slova, která silně rezonovala v příbězích žen z organizace Kuchinate, která pomáhá uprchlicím z Afriky najít zázemí v Izraeli skrze řemeslo háčkování. Film sleduje ženu, která přišla o domov a je nucena vydat se na cestu za lepší budoucností.

 • Rabbitland

  Růžoví králíci, kteří mají místo mozku díru v hlavě, si spokojeně žijí ve své zemi. Přitom se však pohybují v troskách jakéhosi ghetta, s nímž silně kontrastují. Bezmyšlenkovitě plní svou každodenní povinnost – hlasování v „demokratických“ volbách. Film, v němž králíci vůbec netuší, v jaké nesvobodě žijí, je výstižnou metaforou totalitního systému.