Pokročilé vyhledávání

Filmy

 • Prezident Lourajder: Osud

  Videoklip mladého slovenského tvůrce vznikl pro rappera, známého jako Prezident Lourajder, který zpravidla vystupuje zahalený ve své typické kukle. V klipu sledujeme našeho maskovaného hrdinu, jak se potuluje po svém sídle. Co to vlastně znamená být skutečně sám?

 • Boles

  Vynikající slovinská režisérka Špela Čadež, známá svou precizní loutkovou animací, nám předkládá adaptaci povídky Maxima Gorkého. Hlavním hrdinou je Filip, který sní o kariéře úspěšného spisovatele. Jednoho dne se setká se svou sousedkou, stárnoucí prostitutkou Terezou, která ho požádá, aby napsal dopis jejímu údajnému snoubenci.

 • Dvě východní cestičky ve vlasech

  Psychologický průzkum komunikace a izolace mezi Východem a Západem.

 • Zepo

  Kdysi dávno, jednoho zimního rána šla malá dívka do lesa pro dřevo. Daleko od domova narazila na krvavou stopu ve sněhu a tím se její osud bohužel zpečetil. Pro napínavý a temný příběh si autor zvolil animaci barevného písku, která svou jemností kontrastuje s příběhem.

 • Když se dívka vrátí ze školy, matka jí servíruje „čínskou“ polévku. Z rutinní a nevábné večeře se vyvine napínavý příběh, sledující život skrytý pod obalem. Svěží studentskou miniaturu na téma tvořivé dětské fantazie autor provedl povedenou animací. Některými detaily zároveň odkazuje na určité sociální problémy.

 • Můj domov

  Citlivý příběh o rodinných vztazích, viděný pohledem malého chlapce, natočila vietnamská filmařka usazená ve Francii. Matka, která žije se synem sama, si jednoho dne přivede domů nápadníka. Malý Hugo se s tím nedokáže vyrovnat, jeho dětská fantazie začne pracovat naplno a ve vetřelci vidí nebezpečné monstrum.

 • Ráno

  Neúnavný český experimentátor Vojtěch Domlátil, který se zaměřuje mimo jiné na přírodu a pohyb krajinou, natočil v roce 2019 černobílou (nebo spíš bíločernou) ranní impresi, kterou nazývá „dechová meditace ve formě totální lineární animace“. Na pozadí každodenních ranních zvuků sledujeme neurčité, minimalistické, a přesto povědomé výjevy.

 • Zatímco Darwin spí

  V tomto filmu se objevují víc než tři tisícovky exemplářů hmyzu. Jak se na jejich tělech objevují a mění barvy, zdá se, že genetický program milionů let se odehrává během několika minut. Sledujeme proces stvoření, který odporuje výkladům evolucionistů a fundamentalistů. Je jako meskalinová vize ze snu Charlese Darwina.

 • V důchodu

  Osamělý domek na vesnici. A v něm? Rodinný koktejl lásky, péče, společné historie, všemožných vylepšováků i restů. Nebo také prostor pro poklidné dožití. Jednoduchá dokumentárně pojatá stop-motion animace jako pocta autorovým rodičům a věcem, které zde zanechali. Režisér v nich nachází život a zvláštní krásu.

 • Kuchyňské pohádky

  Kuchyně jedné zapomnětlivé babičky ožívá, aniž by o tom ona měla ponětí. Slánka, Cukřenka a další pomocníci vyráží napravit, co babička nechtěně pokazila. Nezhatí jim ale plány obávaný rapper Tatarka, který nevrle čeká v lednici? Pilotní díl nikdy nerealizovaného seriálu.